Bylinkový speciál: Měsíček lékařský

20.01.2020

Měsíček lékařský

Calendula Officinalis

Je léčivá bylina pocházející z jižní Evropy. Je to jednoletá bylina, která může dorůstat až do výšky 50 cm. Květy jsou velké, žluté až oranžové. Jeho pěstování není náročné, má rád sluníčko. Vysévá se na jaře a sklízí od června do září.

Měsíček využijeme v kuchyni a také při výrobě hojivé kosmetiky. Skvělý je v péči o citlivou a dětskou pokožku.

Měsíček lékařský se řadí mezi přírodní antibiotikum. Při vnitřním užívání stimuluje produkci žluči, působí na onemocnění jater a trávicí potíže. Hojně se využívá při gynekologických obtížích k zmírnění silných, bolestivých menstruací. Slouží také jako prevence proti vzniku nádorových onemocnění. Oblíben je i při léčbě plísňových onemocnění. Asi nejrozšířenější je využití měsíčku v mastích a krémech na drobné ranky, popáleniny, opruzeniny a jizvy.


Zinková mast s měsíčkem lékařským

55% Bambucké máslo

25% Macerát měsíčku v meruňkovém oleji

4% Včelí vosk

10% Oxid zinečnatý

0,5% CO2 extrakt z měsíčku

0,5% vitamínu E

5% D-panthenol

Včelí vosk společně s bambuckým máslem necháme ve vodní lázni rozpustit, poté přidáme měsíčkový macerát a dobře promícháme. Do rozpuštěné směsi přisypeme oxid zinečnatý, D- panthenol a CO2 extrakt z měsíčku. Důkladně promícháme nebo prošleháme, naplníme do kelímku a necháme ztuhnout.

Mastička je skvělá na opruzeniny a akné.

Měsíčkový olej nejen pro miminka

Meruňkový olej nebo mandlový olej v BIO kvalitě

Sušený květ měsíčku

Květy měsíčku nasypeme do uzavíratelné sklenice a zalijeme olejem. Pozor si musíme dát, na to, aby všechny květy byly pomořeny a nevykukovaly ven, mohlo by dojít k plesnivění. Takto macerujeme minimálně 3 týdny. Poté scedíme a olejový macerát přelijeme do vhodné lahvičky.

Tento olej nejraději používám na svou malou dcerku po koupeli. Pro citlivou dětskou pokožku je nejvhodnější použití právě mandlového nebo meruňkového oleje, samozřejmé v té nejvyšší kvalitě.

Měsíčkový balzám na rty

30% Bambucké máslo

29% Včelí vosk

10% Lískooříškový olej

30% Měsíčkový macerát v meruňkovém oleji

0,5% CO2 extrakt z měsíčku

0,5% Vitamín E

Bambucké máslo a včelí vosk roztavíme ve vodní lázni. Po rozpuštění přidáme zbývající oleje a promícháme. Nakonec přidáme CO2 extrakt z měsíčku a vitamín E opět promícháme a přelijeme do připravených kelímků nebo obalů na balzámy.

Šlehané tělové máslo s měsíčkem

70% bambuckého másla

10% mandlového oleje

10% měsíčkového macerátu v libovolném oleji

8% oleje z pšeničných klíčků

0,5 % vitamínu E

0,5 % CO2 extraktu z měsíčku

1% ovesného hedvábí

Odvážené bambucké máslo necháme lehce změknout ve vodní lázni. Po změknutí začneme šlehat. Zhruba po dvou minutách šlehání vložíme máslo do lednice na 5-10 minut, aby se vytvořila krustička. Poté opět šleháme a postupně přidáváme zbylé ingredience. Po zhruba 2 minutovém šlehání, opět vložíme do lednice na 5 minut a takto ještě celý proces párkrát zopakujeme. Výsledkem by měl být krásně našlehaný krém, který přendáme do vydezinfikované nádoby.

Hotový krém uchováváme v chladu. Nanášíme na vlhkou pokožku.


Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-mesicek-lekarsky/

https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/mesicek-lekarsky-univerzalni-lecivka-do-vasi-zahradky.html 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA  BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.