Musí
gelová fáze proběhnout?
Ne! Gelová fáze
v mýdle není podmínkou, avšak mýdla, která gelovou fází neproběhla, budou
světlejší, měkčí a méně odolná. Bude jim také trvat mnohem déle, než
dozrají a budou použitelná k mytí. Prvních pár dní až týdnů budou vykazovat
nebezpečné hodnoty (vysoké pH, pozitivní FF test).
Někteří mýdlaři, schválně zabraňují gelové fázi u mýdel s mléčnou složkou. Jak jsem již psala výše, při gelové fázi vzniká teplo, mýdlo se zahřívá a to způsobuje, že cukry obsažené v mléčných produktech, začnou teplem karamelizovat a hnědnout. Pokud tomuto hnědnutí chceme zabránit, musíme zajistit, aby gelová fáze neproběhla. nejjednodušším způsobem je mýdlo vložit do ledničky.
Lze gelovou fázi nějak ovlivnit?
Ano lze, a to hned několika způsoby.
Nejčastěji pomáháme mýdlu dosáhnout gelu pomocí tepla nebo množstvím vody.
Teplo dodávané mýdlu po nalití do formy urychlí vznik gelové fáze. Mýdlo se zahřívá v troubě po dobu 1-2 hodin na cca 50- 60°C (záleží na velikosti formy). Lze také mýdlovou formu zabalit do deky a umístit na teplé místo. Vznik gelu ovlivňuje i teplota, se kterou pracujeme, čím vyšší teplota olejů a louhu při smísení, tím vyšší pravděpodobnost vzniku gelové fáze.
Pozor! Při zahřívání mýdla v troubě, musíme mýdlo sledovat, aby nedošlo k jeho přehřátí (popraskání povrchu, vyvření z formy).
Další možností je množství vody, které použijeme k rozpuštění hydroxidu sodného. Čím více vody v receptuře, tím větší pravděpodobnost, že mýdlo gelovou fází projde. U mýdel s větším množstvím vody (okolo 38%) bude stačit formu pouze zabalit do deky. U množství vody úplně na spodní hranici (1:1 water: lye ratio) budeme teplo muset intenzivně dodávat a i tak je dost možné, že se gelu nedočkáme.
Dalšími způsoby jsou složky urychlující zmýdelnění (med, mléčné výrobky, alkohol, některé eo) u těchto mýdel není potřeba ani formu balit do deky, fáze gelu proběhne snadno i bez naší pomoci.