Jíly a jejich využití v kosmetice
Jíly jsou plné minerálních látek, které pleť vyživují. Navíc dokážou detoxikovat a zbavovat pleť přebytečných nečistot a toxinů.
Růžový jíl
100% přírodní prášková zemina mírně narůžovělé barvy. Růžový jíl je bohatý na přírodní minerály, jako je oxid železitý, oxid křemičitý a stopové prvky, které blahodárně působí na lidskou pokožku. Růžový jíl patří mezi nejjemnější jíly, který je vhodný pro všechny typy pleti.
Vhodný je pro citlivou a podrážděnou
pokožku. Pleti navrací její pružnost a revitalizuje ji. Má silné
detoxikační účinky, absorbuje toxiny z pokožky, zbavuje pleť odumřelých buněk.
Využívá
s k péči o pleť s projevy ekzému, lupénky a akné. Dále nabízí protizánětlivé, antibakteriální
a antiseptické účinky. Redukuje suchost, zlepšuje elasticitu a pevnost pokožky.
Kůži zanechává jemnou a vláčnou. Aktivně přispívá k regeneraci pokožky, má
přirozenou čistící schopnost.
Díky podpoře látkové výměny v podkožních vrstvách
napomáhá zmírnit projevy celulitidy.
Shrnutí účinků růžového jílu:
- revitalizační
regenerační
čistící
zklidňující
tonizující
zvláčňující
dezinfekční
antiseptické
detoxikační
Recept na pleťovou masku s růžovým jílem: Pleťová maska z růžového jílu a práškem z ostružin
Bílý jíl - kaolín
Shrnutí účinků bílého jílu:
- revitalizační
- regenerační
- detoxikační
- antiseptické
- dezinfekční
- zvláčňující
- tonizující
- zklidňující
- čistící
- vyhlazující
Červený jíl
Stejně jako předchozí jíly blahodárně působí na vyrážky, ekzémy, lupénku. Obsahuje minerální látky hořčík a zinek, které působí na citlivou a problematickou pleť. Zlepšuje tvorbu kolagenních vláken, absorbuje toxiny a čistí pleť do hloubky. Díky obsahu stopových prvků zanechává pleť jasnou a zářivou. Má silné antiseptické, dezinfekční a čistící účinky. Stimuluje přirozenou obnovu pokožky a zkrášluje ji.
Shrnutí účinků červeného jílu:
- antiseptické
- regenerační
- dezinfekční
- čistící
Modrý jíl
Modrý jíl je bohatý na kyselinu křemičitou a má nízkou koncentraci minerálních solí. Má mimořádné čisticí, ochranné a regenerační schopnosti. Je protizánětlivý. Modrý jíl stimuluje obnovu buněk a má pozitivní účinek na pokožku, vlasy a nehty.
Shrnutí účinků modrého jílu:
- protizánětlivé
- regenerační
- detoxikační
- biostimulační
- zjemňující
Využití jílů v kosmetice:
Pleťová maska
Jíl smícháme s množstvím vody příp. bylinného odvaru, hydrolátu nebo pleťové vody, abychom dosáhli požadovanou hustotu a vymícháme dohladka. Můžeme přidat 2-3 kapky esenciálního oleje. Přidat můžeme také trochu oblíbeného oleje (mandlový, bavlníkový, olivový,...). Jílovou masku neskladujeme, uděláme si jen takové množství, které ihned spotřebujeme. Pleťovou jílovou masku naneseme na tvář v silnější vrstvě a necháme působit 15-30 minut. Masku odstraníme vlažnou vodou a následně opláchneme studenou vodou, aby se póry uzavřely. Na závěr pleť ošetříme pleťovým krémem nebo olejem.
Šampón (No Poo)
Jíl smícháme s tekutinou (voda, hydrolát, bylinný odvar,...) a naneseme na mokré neumyté vlasy a poté umyjeme vodou (není potřeba používat šampón). Jíl by neměl zaschnout, aby pokožku zbytečně nevysušoval. Vhodné pro lidi s kožními problémy ve vlasové pokožce. Více o využití jílů ve vlasové kosmetice se dozvíte např. v některé z facebookových skupin.
Jemný tělový peeling
Jíl smícháme s tekutinou (voda, hydrolát, bylinný odvar, jogurt,...) a krouživými pohyby roztíráme po pokožce. Oplachujeme vlažnou vodou.
Koupel
Napustíme si vanu a do vody vsypeme 3 lžíce jílu. Poté zhruba 20 minut relaxujeme. Po koupeli se důkladně opláchneme vlažnou vodou.
Využití jílu v mýdlech:
Jíly v mýdlech zlepšují jejich pěnivost. Používají se pro přírodní obarvení mýdla. Další vlastnosti jsou stejné jako v tělové kosmetice (detoxikační, regenerační, čistící, dezinfekční,...).
Do mýdla se přidávají rozmíchané v trošce oleje nebo destilované vody. Na 1 kg olejů se přidává okolo 20 - 60 g jílů, podle požadované intenzity zbarvení.