Kouzelná surovina 1. - OCET

19.08.2019

V tomto článku vás seznámím s jednou z hlavních a důležitých surovin využívanou k úklidu domácnosti. Někdo na první místo řadí sodu, pro mě je však mnohem důležitější a oblíbenější právě ocet.

Něco málo k výrobě octa

Ocet se vyrábí fermentací tekutin obsahujících etanol. Octové bakterie rodu Acetobacter následně zoxidují alkohol za vzniku kyseliny octové. Octů známe hned několik a to vinný, lihový, ovocný nebo balzamicový.

Ocet si můžete vyrobit i sami doma. Recept zde: Jablečný ocet

K úklidu a k výrobě domácích čističů používáme nejčastěji stolní ocet (kvasný lihový) s 5-6% obsahem kyseliny octové. Při používání octa během úklidu v domácnosti ušetříte nemalé peníze, ale navíc šetříte i životní prostředí.

Ocet působí antibakteriálně, protizánětlivě, snižuje horečku a upravuje acidobazickou rovnováhu.

Čistý ocet nebo ocet naložený s bylinkami přidáváme k pracímu cyklu místo běžné aviváže. 


Využití v domácnosti

Leštidlo do myčky

Jednoduchý způsob, jak dosáhnout lesklého nádobí bez zbytečné chemie a ani nemusíte nic vyrábět. Stačí pouze ocet vlít do přihrádky určené pro leštidlo.

Univerzální čistič

Vhodný k čištění všech povrchů (u hliníku nedoporučuji dlouhodobou aplikaci). Spolehlivě odstraní mastnotu, špínu i vodní kámen.

Smícháme ocet s vodou v poměru 2:1. Na 750 ml čističe budeme tedy potřebovat 500 ml octa a 250 ml vody. K ovonění můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje. Antibakteriální účinky má esenciální olej tea tree, eukalyptus a citrusové oleje. Oblíbená je také levandule.

Odstraňovač vodního kamene

Vodní kámen v rychlovarné konvici - odstraníme převařením octa s vodou v poměru 2:1. Po převaření je nutné konvici ještě minimálně jednou převařit čistou vodou.

Vodní kámen na kohoutku - do mikrotenového pytlíku nalijeme vychladlý převařený ocet, nasadíme na kohoutek a upevníme gumičkou.

Čistič oken

Ocet smícháme s alkoholem v poměru 1:1 a naplníme do rozprašovače.

Aviváž

Čistý ocet nebo ocet naložený s bylinkami přidáváme k pracímu cyklu místo běžné aviváže. 

Recept: Aviváž

Čistič pračky

Jednou za čas je nutné pračku vydezinfikovat a vyčistit od vodního kamene. Místo kupovaných speciálních čističů postačí pouhý ocet. Do bubnu pračky nalijeme 1 litr octa a zapneme program na 90°C. 

Odstranění zápachu z ledničky

Ledničku umyjte octovou vodou (voda: ocet, 1:1). Ledničku by se měla mít zhruba každé dva měsíce. Ocet jí zbaví zápachu a navíc dezinfikuje. 

Tip! 

Do octa můžete na pár týdnů naložit citrusové slupky nebo levanduli. Získáte tak voňavý čistič. Důležité je mít slupky nebo květy levandule celé ponořené, aby nezačaly plesnivět.


Péče o tělo

Octový oplach na vlasy

Vhodný pro jemné a mastné vlasy. Po použití se vlasy snadno rozčesávají. 

Ocet nařeďte s vodou. Do 1 litru studené vody přidejte 2 lžičky octa, nejlépe jablečného. Naneste na vlasy a důkladně promasírujte. Poté opláchněte (není nutné).

Pleťová voda na mastnou pokožku

Pokožku čistí a regeneruje. 

Půl litru vody smícháme se 2 čajovými lžičkami jablečného octa. Nanášíme na pleť vatovým tamponkem nebo hadříkem. 

SLEDUJTE MĚ NA FACEBOOKU