Máme doma miminko- část 1.
Čekáte miminko, nebo už máte svého drobečka doma? Chcete při péči o jeho jemnou a citlivou pokožku být co nejšetrnější? Přečtěte si tento článek! Podělím se s Vámi o pár tipů a rad, jak vše zvládnout s minimem chemických produktů.
Očista zadečku při přebalování
V pohodlí domova vám jistě postačí pouhá voda a žínka. Můžete si také připravit jednoduchou mycí emulzi. Tu získáte smícháním vody a oleje v poměru 4:1, kterou nalijete do lahvičky s rozprašovačem. Emulzi je nutné spotřebovat do dvou dnů, proto je zbytečné připravovat ji ve velkém množství. V malé lahvičce je vhodná i na cesty. 🚗
Osobně při přebalování ráda používám květinové vody (hydroláty). Použít můžete heřmánkový, levandulový nebo třeba růžový. K zakoupení jsou již běžně v drogériích. Jednoduše s ním postříkám zadeček a otřu buď ubrouskem nebo žínkou, záleží co je zrovna po ruce. 😉
Levandulový hydrolát- Vhodný k ošetření opruzené pokožky. Zklidňuje a zmírňuje svědění. Má antiseptické účinky. Hojí drobné ranky a oděrky.
Heřmánkový hydrolát- Snižuje zarudnutí pokožky. Zmírňuje svědění a pálení pokožky.
Růžový hydrolát- Zklidňuje, osvěžuje pokožku. Je to univerzální pomocník pro všechny typy pokožky včetně té dětské.
Vlhčené ubrousky. Pomocník nebo zbytečný chemický blivajz?
Vlhčené ubrousky jsou v dnešní době již nepostradatelným pomocníkem každé maminky. Jsou po ruce, hezky voní, krásně čistí a po použití je stačí vyhodit. Přemýšleli jste, ale někdy nad tím, čím vším musí být napuštěny, aby vydrželi vlhké celé měsíce, aniž by zplesnivěly? Přitom, obzvlášť doma stačí použít na omytí ručiček, pusinky, ale i zadečku pouhá namočená žínka či plenka. Tu sice pak musíte vyprat, ale to už není přece tak velký problém.
Chápu, ale že na cesty jsou přece jenom pohodlnější, tak proč si je tedy nevyrobit doma.
Vlhčené ubrousky návod na výrobu
Možností, jak si je vyrobit doma je hned několik. Představím vám dva nejjednodušší.
První možností je připravit si heřmánkový nebo černý čaj, který po vychladnutí nalijete do vhodné nádobky (uzavíratelná sklenice, plastová krabička na vlhčené ubrousky,...). Do té potom vložíte přeříznutou polovinu kuchyňských utěrek bez tvrdé papírové ruličky uvnitř. Po nasáknutí utěrek, už jen vytahujete jednotlivé útržky utěrek. Čaje není potřeba velké množství, stačí cca 1dcl (závisí na velikosti nádoby a množství ubrousků).
Druhou možností je koupit si v lékárně perlan, který si nastříháte na jednotlivé ubrousky a ty navlhčíte. Použít můžete opět uvařený čaj, nebo pouze vodu. Ubrousky pak vložíte do uzavíratelného sáčku. Výhodou perlanu je, že je možné jej párkrát vyprat a tedy opakované použít.
U obou možností je potřeba ubrousky rychle spotřebovat, nejlépe ještě tentýž den, aby neplesnivěly. Vodu nebo čaj je možné také nahradit mycí emulzí, jejíž snadnou výrobu jsem vám popsala výše.
Koupel
U malého, čerstvě narozeného miminka je naprosto zbytečné používání jakýchkoliv mycích přípravků (sprchových gelů, šampónů, koupelových pěn). Na mytí stačí pouhá voda. Pokud, ale chcete dopřát svému miminku "luxusnější" koupel, nakapejte do vody pár kapek oleje (mandlový, meruňkový). Můžete také do koupele přidat trochu ovesných vloček, tato koupel je vhodná i pro miminka s kožními problémy (ekzém, vyrážka). Ovesnou koupel provádějte zhruba 1x týdně.
Péče po koupeli
Pokožka miminek je tak jemná, že péče o ní si vyžaduje pouze ty nejkvalitnější a nejčistší přípravky. Na mazání používejte vždy oleje té nejvyšší kvality, tedy Bio a za studena lisované. Nejvhodnější je mandlový a meruňkový olej. Použít, ale můžete i olivový nebo jiný vámi oblíbený.
V příštím článku se můžete těšit na dalších několik receptů pro péči o dětskou pokožku. Představím vám recept na mast a la Bepanthen, balzám na průdušky, olejíček na prdíky, a další...❤