1.) Příprava olejů:
Navážíme si pevné tuky, které ve vodní lázni rozpustíme. Poté k nim přidáme odvážené tekuté oleje a necháme chladnout na teplotu okolo 38°C.
2.) Příprava louhu:
Odvážíme si vodu a k ní opatrně přisypeme navážené množství NaOH (nikdy ne opačně) a důkladně promícháme. Po rozpuštění kuliček NaOH dáme také chladit na teplotu okolo 40°C.
3.) V mezičase si připravíme zbylé suroviny.
- Cca 1 čjl oxidu titanu přidáme k trošičce vody a důkladně rozmícháme.
- Odvážíme si 2% laktátu sodného a 2% eo.
4.) Když jsou oleje i hydroxid vychladlé na požadovanou teplotu, můžeme začít s mícháním.
Do olejů přidáme jogurt a eo. K hydroxidu přilijeme laktát sodný. Poté opatrně lijeme přes plastové sítko hydroxid sodný k olejům. V tomto okamžiku můžeme začít s mícháním či mixováním. Mícháme/mixujeme dokud nespatříme tzv. stopu (na hladině zůstává vidět lehká stopa po pohybu stěrky nebo mixéru). V této chvíli si vytvoříme dvě barevné hmoty.
- odlijeme zhruba třetinu hmoty do jiné nádobky, přidáme k ní oxid titanu, zrnka máku a důkladně promícháme
- zbylé dvě třetiny zůstávají žluté
5.) Lití mýdlové hmoty do formy
Třetinu formy naplníme žlutou hmotou, další vrstvu tvoří bílá hmota s mákem a nakonec přidáme zbylou žlutou hmotu. Vrch mýdla můžeme ještě dozdobit bylinkami, mákem, micou, prostě čímkoliv nás napadne.
6.) Jelikož je v mýdle jogurt, který mýdlovou hmotu zahřívá. Nebudeme formu strkat do trouby, pouze jí překryjeme, abychom zabránili přístupu vzduchu a vyčkáme do druhého dne, než budeme moct krájet.
7.) Po nakrájení mýdla zkontrolujeme jeho pH nebo bezpečnost pomocí roztoku fenolftaleinu. Mýdla necháme minimálně tři týdny zrát na dobře větraném místě.