Šampuk
Již z názvu vyplývá, že se jedná o produkt, který je určen k mytí vlasů. A ano je to tak! Dnes se s Vámi podělím o recept na šampuk. Malá, ale zázračná kostka, která dá konec všem tekutým chemickým šampónům ve zbytečných jednorázových plastových obalech.
A co to tedy vlastně je?
Šampuk je tuhý šampón, který obsahuje tenzidy, což jsou povrchově aktivní látky, které na sebe váží nečistoty a pění. Do šampuku používáme tuhé tenzidy, mezi které patří SCI a SLSA. Neobsahuje problémové SLES, SLS. Dalšími složkami jsou oleje, bylinky, bylinné maceráty, esenciální oleje, jíly a jiné přírodní složky.
Výhodou šampuku je, že neobsahuje žádnou vodu a nemůže se tedy nikde vylít. Je malý, skladný a vhodný i na cestování. Další ohromnou výhodou je jeho ekonomičnost. Jeden kus šampuku nám vydrží desítky umytí. Uvádí se kolem 50 umytí, ale samozřejmě výdrž závisí na hustotě a délce vlasů.
Šampuk má skvělé čistící schopnosti a lehce se vyplachuje. Je vhodný pro všechny typy vlasů, které si na něj nemusí na rozdíl od vlasového mýdla zvykat. Nevadí mu ani tvrdá voda.
Použití je velmi snadné. Namočíte si vlasy a párkrát po nich šampukem přejedete dokud se nevytvoří pěna. Vlasy jemně promasírujte, jako kdybyste používali klasický šampón. Opláchněte a usušte.
A jak šampuk skladovat? Ideální je nechat ho po použití oschnout a to ze všech stran, aby se nerozmočil. Po oschnutí ho můžete klidně zavřít do krabičky a uložit do skříňky. Určitě ho neskladujte v mokru a vlhku, kde by došlo k jeho rozmáčení a tedy i znehodnocení. A hlavně jeho výdrž by už nebyla taková.
Recept:
Všechny suroviny si rozdělíme do tří skupin A, B a C. V závorkách uvádím náhradní suroviny, které můžete použít. Oleje, jíly a bylinky vybírejte podle typu vašich vlasů.
A
40g SCI (SLSA) - pevný tenzid
10g hydrolátu z heřmánku (levandule, rozmarýn, meduňka,...)
10g perlastanu (disodium cocoamphodiacetate,..) - tekutý tenzid
4g epsomské soli (mořská sůl)
B
5g kyseliny stearové
5g avokádového oleje (mandlový, makadamiový, jojobový, arganový,...)
5g babassu oleje (kokosový olej, bambucké máslo, kakaové máslo,...)
C
3g laktátu sodného
3g kyseliny mléčné
3g glycerinu
5g levandulového pudru
3g modrého jílu
3g šípkového pudru
1g esenciálního oleje
Postup:
Ve vodní lázni si rozpustíme SCI a epsomskou sůl v hydrolátu. Zahříváme na teplotu cca 70°C. Stejně tak si zahřejeme i směs B. Po dosažení požadované teploty obě směsi smícháme a přidáme směs C. Mícháme do konzistence hustší kašičky a poté naplníme do připravených formiček. Necháme tuhnout v mrazáku 2-3 hodiny. Po vyklopení z formiček pár dnů sušíme. A jak jsem uváděla již v úvodu, skladujeme na suchém místě.
Osobně jsem několik let používala mýdlo na vlasy (samozřejmě také vlastní výroby), se kterým jsem sice byla spokojená, jen jsem vlasy musela mít častěji, než s klasickými šampóny z drogerie. Od té doby, co jsem poprvé vyzkoušela šampuk, vlasové mýdlo používám minimálně. Do šampuku jsem se prostě zamilovala a nic jiného už zkoušet nechci.
Recept není složitý a věřím, že ho zvládne každý i s minimálními znalostmi tvorby kosmetiky. 😉
Přeji úspěšnou výrobu a hlavně spokojenost s výsledným šampukem!❤