Solné mýdlo
Solná mýdla patří k mým
nejoblíbenějším a i mé okolí si je zamilovalo. Jsou super, jak pro normální
pokožku, tak i pro tu citlivou trpící např. ekzémem.
Díky vysokému obsahu kokosového oleje jsou krásně pěnivé a pečující. Sůl v mýdle čistí a hojí kožní problémy.
Jak sestavit recept na solné mýdlo?
Jednoduše!
Ideální složení je 80% pěnivého tuku (kokosový olej, babassu olej, palmojádrový olej), 10% pevného oleje (bambucké máslo, kakaové máslo, mango máslo), 10% pečujícího oleje (olivový olej, ricínový olej, mandlový olej, ostropestřecový olej, atd.). Soli se přidává 50-100% z celkové váhy olejů. Nejčastěji se používá mořská a himalájská sůl, nikdy ne sůl z mrtvého moře a epsomská sůl.
Sůl lze přidat rovnou do olejů před přidáním roztoku hydroxidu sodného. V takovém případě musíme dávat pozor, abychom si solí houstnoucí směs nespletli se stopou a mýdlo neměli nedomíchané. Proto, obzvlášť pro začátečníky, doporučuji přidávat sůl do lehké stopy a poté ještě pořádně promíchat stěrkou nebo lehce promixovat ručním mixérem. Mícháme při teplotě 40°C.
Přetučnění se používá od 16-30%, já nejčastěji používám 20%.
Po vylití hmoty do formy, formu strčíme do trouby na 60°C na cca 2-3 hodiny. Solné mýdlo se musí krájet ještě teplé, než ztvrdne. Po vystydnutí a ztvrdnutí mýdla se již krájet moc dobře nedá, mýdlo se drolí a láme.
Další možností je hmotu lít do malých formiček, které stačí po vyndání z trouby vyklepnout. U malých formiček je nutné snížit dobu zahřívání (podle velikosti) a dávat pozor, aby nedošlo k jejich přehřátí.
Do solných mýdel můžeme přidat smetanu, pyré nebo jogurt (nutno odečíst od množství vody potřebné k přípravě roztoku hydroxidu). Přidat můžeme také bahno z mrtvého moře, kávu, jíly, hedvábí, esenciální oleje, atd.
Solné mýdlo s červeným jílem
Ingredience:
80% kokosového oleje
5% bambuckého másla
5% kakaového másla
5% ricínového oleje
5% olivového oleje
25% himalájské soli z váhy olejů
25% mořské soli z váhy olejů
NaOH
voda
červený jíl
3% eo Litsea cubea
Postup:
1. Připravíme si roztok hydroxidu sodného. Zvlášť si odvážíme destilovanou vodu a hydroxid sodný. Hydroxid sodný opatrně přisypáváme do destilované vody a mícháme do úplného rozpuštění. Během práce nezapomínáme na bezpečnost (rukavice, brýle, páry nevdechujeme). Necháme chladnout na 42°C.
2. Navážíme si oleje. Pevné tuky necháme ve vodní lázni rozpustit a k nim po rozpuštění vmícháme tekuté oleje. Necháme chladnout na 40°C
3. Odvážíme si potřebnou sůl.
Př.: Máme recept s 500 g olejů. Navážíme si tedy 125 g mořské soli a 125 g himalájské soli. Sůl rozemeleme na jemno.
4. Po vychladnutí na potřebné teploty vlijeme přes síto roztok hydroxidu do olejů a mícháme do lehké stopy. Přidáme esenciální olej, sůl a opět mícháme, nebo můžeme lehce promixovat ručním mixérem. Mícháme do střední stopy, tedy vzhled asi krupicové kaše.
5. Zhruba třetinu hmoty odlijeme, přidáme do ní červený jíl rozmíchaný v trošce ricínového nebo olivového oleje a promícháme. Tuto obarvenou část opět přilijeme k neobarvené části a jen velmi lehce promícháme, abychom získali "mramorově" vypadající hmotu.
6. Do předem připravené formy, nebo malých formiček tuto hmotu vlijeme. Formu i s hmotou strčíme do trouby na 60°C na cca 2 hodiny.
7. Poté necháme trochu vychladnout, aby se s mýdlem dalo manipulovat a nakrájíme. V případě malých formiček jen vyklepeme. Na čerstvých řezech zkontrolujeme pH nebo bezpečnost mýdla pomocí ff testu.
8. Mýdlo opět necháme minimálně 3 týdny zrát.
Přeji Vám úspěšné mýdlaření :)