Výživný krém na ruce

13.03.2022

Vyladěný krém, který hydratuje, vyživuje a hojí suché popraskané ruce.

V poslední době mé ruce nebyly úplně ve formě, trápila mě suchá, popraskaná místa, kdy jsem nakonec nebyla schopná ani umýt nádobí bez nepříjemné bolesti. Podobný stav rukou jsem zažila naposledy na začátku Covid epidemie, kdy dezinfekce nadělala na kůži taky pěknou paseku. Sestavila jsem si tedy tento recept na krém s očekáváním, že mi alespoň částečně během pár dní vrátí ruce do pořádku. Výsledek mě však naprosto překvapil, tedy spíš rychlost jakou se ruce zlepšily, během jediného dne bylo zlepšení tak o 60 %. Proto jsem neváhala a recept hned sepsala, abyste si ho mohli také umíchat a přesvědčit se na vlastní kůži.

V receptu jsem použila emulgátor Emulium Dolce MB, který intenzivně zvlhčuje a má velkou hydratační sílu. Používá se v rozmezí 3-5% a nevyžaduje použití dalších ko-emulgátorů. Já jsem však ko-emulgátor přidala, a to cetyl alkohol. Pokud daný emulgátor nemáte, není problém ho nahradit, pozor si jen dejte na správné dávkování vámi zvoleného typu.

Emulium patří mezi O/W emulgátory, během emulgace by se tedy měla vlévat olejová fáze do té vodní. Je však poměrně dost odolný a proto jsem u tohoto receptu zvolila metodu One pot, tedy metodu, při které se olejová fáze (A) a vodní fáze (B) odváží rovnou do jedné kádinky, zahřeje na teplotu 70-80 °C a následně mixérem nebo ručně metličkou emulguje. Fáze C se vždy přidává, až do vychladlé emulze, aby se neznehodnotily účinky aktivních látek.

Samozřejmostí je kontrola pH (5) a případná úprava kyselinou mléčnou.

Suroviny

Fáze A

15% bambuckého másla Bio, neraf.

10% slunečnicového oleje s macerovaným měsíčkem

5% jojobového oleje Bio, LZS

5% meruňkového oleje LZS

3% rakytníkového oleje

2% cetyl alkoholu

5% emulgátoru emulsan (nebo jiný)

Fáze B

30% demineralizované vody

10% aloe vera šťávy

3% glycerínu

3% D- panthenolu

1% xanthanové gumy nebo jiné želírující látky (natrosol, pullulan, sclerotium, solagum)

Fáze C

2% konzervantu E-leen A

2% NMF hydrokomplexu

2% ovesného hedvábí - zmírňuje pocit mastnoty a zanechává hedvábný pocit

1% CO2 extraktu z měsíčku

1% vitamínu E

Postup:

Jak jsem již v úvodu napsala, k výrobě jsem zvolila metodu One pot. Do vydezinfikované nádoby odvážíme suroviny z fáze A a suroviny z fáze B. Tuto směs necháme zahřívat nad vodní lázní (překryté alobalem). Po dosažení teploty mezi 70-80°C můžeme začít s emulgací, ponorným mixérem mixujeme na nízké otáčky alespoň 4 minuty, poté mícháme stěrkou do vychladnutí emulze. Po vychlazení přidáme NMF hydrokomplex, CO2 měsíček, vitamín E a ovesné hedvábí (prosáté přes jemné síto). Znovu promixujeme a následně změříme pH, pokud je v pořádku (+/- 5) můžeme přidat konzervant, pokud je pH vysoké přidáme kyselinu mléčnou, naopak při potřebě pH zvýšit použijeme 10% roztok L-argininu.

V mém receptu je zvolen konzervant E-leen A, který má široké rozpětí pH (3-10), pokud zvolíte jiný konzervant, nezapomeňte se řídit nejen odlišným dávkováním, ale také možným jiným rozpětím pH, při kterém konzervant účinně funguje. 

Nejnovější články na blogu

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.